استفاده از آجر قزاقي براي آجر نما

روش توليد آجر قزاقي سنتي

آجر قزاقي به روش هاي سنتي و دست ساز توليد مي گردد به اين روش است كه، ابتدا خاك مورد نياز كه قالبا هم خاك رس سرند شده، همرا با خاك ‌هاي شيل و نسوز مي باشد تهيه شده، و بعد از آن از خاك گل توليد مي گردد و درون قالب هاي چوبي قرار مي گيرد ، بعد از خشك شدن خشت ها آجر قزاقي در كوره مستقر مي گردد، در اصل زمان دهي به پخت آجر قزاقي رنگ آجر را مشخص مي كند.

رنگ هاي متنوع آجر قزاقي

به دليل متنوع بودن رنگ در خاك‌ هاي نسوز و استفاده از نوع نسوز آن جلوه و زيبايي خاصي را بر خوردار بوده كه به نوعي اين محصول جهت استفاده از نماهاي داخلي جلوه نابي دارد. آجر دستي سنتي آجر قزاقي است كه به شيوه آجر نماي اجر قزاقي به طور كامل سنتي توليد مي شود. انسان از ساليان پيش همانگونه آجر توليد مي كرده كه امروزه در حال حاضر آجر قزاقي را توليد مي كند. اما امروزه آجر قزاقي در نماي ساختمان هاي مدرن و جديد كاربرد بسياري دارند. اين آجرهاي سنتي كاملا به صورت دستي و در رنگ هاي خاكي، زرد، پوست پيازي، قرمز اخرائي، آتشي و حنايي ساخته مي شود.

ضخامت و ابعاد آجر قزاقي

متداول ترين آجر دستي سنتي آجر قزاقي است كه بصورت توپر و به شكل مكعب مستعطيل توليد مي شود معمول ترين اندازه اجر قزاقي ۵/۵*۲۰ و در ضخامت هاي ۱۰ و ۵/۵ و ۳/۵ سانتيمتر و نوع ديگر آن آجر ختايي مربعي شكل ۲۰*۲۰ با ضخامت ۴/۵ سانتيمتر مي باشد.

ويژگي آجر قزاقي در بناي ساختمان

از ويژگي هاي آجر قزاقي بازار معماري و مهندسي شامل شورده نزدن، نداشتن آلونك، رنگ با ثابت و مقاوم بودن در برابر يخبندان و آب است. اگر چه استفاده از آجر در طراحي هاي داخلي گران تر و هزينه برتر از مصالح جانبي ديگر است اما مزايايي نيز به دنبال دارد چون:

مراقبت آسان از آجر قزاقي بدون نياز به تميز كردن، رنگ زدن، پر كردن آجر.
عايق مناسب سرمايشي و گرمايشي است و كاهش هزينه ‌هايي ناشي از سرمايش و گرمايش را به دنبال دارد.
آجر قيمت مناسبي براي بيمه كردن دارد. خانه ‌هايي كه در ساخت آن‌ها از آجر قزاقي استفاده شده نرخ بيمه اي پايين تري را نسبت به بقيه مصالح مي ‌پردازند.
خانه‌ هايي كه داراي آجر قزاقي هستند٬ ارزش بالاي فروش مجدد دارند. خانه هاي آجري حداقل ۶% بيش از خانه هاي ديگر ارزش گذاري مي شود.

اجر قزاقي يكي از پر مصرف ترين نوع آجر محسوب مي شود و بر اساس نوع مواد ، روش توليد نيز متفاوت است . آجر قزاقي يكي از محصولات توليدي شركت آجر ساحل است كه در كنار انواع متنوعي از آجر مانند آجر نما ، آجر نسوز ، آجر بهمني ، آجر ممتاز ، آجر سه گل ، آجر ۱۰ سوراخ ، آجر لفتون ، آجر قالب كوچيك ۵ ، آجر دوقلو ، آجر تونلي با بالاترين كيفيت توليد مي شود . آجر ساحل ۱ اصفهان با استاندارد هاي بروز دنيا و دستگاه هاي اتوماتيك انواع زيادي از آجر ، آجر نما ، آجر سفال اصفهان و ديگر انواع آجر را در ابعاد و شكل ظاهري متنوع وارد بازار مي نمايد.

آجر اتوماتيك، آجر تونلي، آجر سفال اصفهان، آجر 5/5 ممتاز، آجر 10 سوراخ، آجر ، آجر نما، آجر قزاقي، آجر بهمني


نوشته شده توسط مهتاب | ۲۰ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۳۹:۰۵ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |